Počet výsledků: 18

Otevřít filtraci

Regionální lymfatické uzliny neboli spádové lymfatické uzliny jsou lymfatické uzliny, která odvádějí lymfu z okolí nějakého konkrétního místa v těle. Tento pojem se používá například: v onkologii – spádové lymfatické uzliny odvádějí lymfu z okolí zhoubného nádoru (nacházejí se v tzv. odtokové oblasti tohoto nádoru), v infekčním lékařství – spádové lymfatické uzliny odvádějí lymfu z okolí místa, kudy do těla pronikl choroboplodný zárodek, apod. Viz také lymfatické uzliny, sentinelová lymfatická uzlina.

Sentinelová lymfatická uzlina nebo jen zkráceně sentinelová uzlina (v onkologii) je první lymfatická uzlina, do které se pravděpodobně rozšíří nádorové buňky z primárního nádoru, neboť se jedná o regionální lymfatickou uzlinu nacházející se nejblíže tomuto nádoru. Při šíření zhoubného nádoru se nádorové buňky s vysokou pravděpodobností objeví nejprve v sentinelové lymfatické uzlině, a teprve poté se rozšíří do dalších lymfatických uzlin. Předpokládá se, že sentinelové lymfatické uzliny jsou cílovými orgány, do kterých primárně metastázují nádorové buňky ze zhoubného nádoru. Například při operaci karcinomu prsu bývají vyšetřovány i lymfatické uzliny nacházející se poblíž zhoubného nádoru. Je-li sentinelová uzlina zasažena zhoubným nádorem, je nutné vyšetřit i další lymfatické uzliny. Viz také lymfatické uzliny, regionální lymfatické uzliny.

Spádové lymfatické uzliny je jiný název pro regionální lymfatické uzliny.

Lymfatické uzliny (lat. nodi lymphatici) jsou součástí lymfatického systému, kde tvoří jeden z typů lymfatické tkáně. Jedná se o miniaturní orgány (o velikosti okolo 10 mm), které jsou tvořeny specializovaným typem pojivové tkáně, vzdáleně připomínajícím volně uspořádanou síť. V této síti jsou zachyceny lymfocyty a některé další typy buněk, které jsou důležité pro správné fungování imunitního systému. Lymfatické uzliny se řadí mezi tzv. sekundární lymfatické orgány. U některých onemocnění se lymfatické uzliny mohou zvětšit nebo i zanítit. Tyto změny lymfatických uzlin jsou pozorovány jak u banálních infekcí, tak u život ohrožujících onemocnění (zejména zhoubných nádorů). Viz také regionální lymfatické uzliny, sentinelová lymfatická uzlina.

Zánět lymfatických uzlin neboli lymfadenitida je ve většině případů způsoben akutní nebo chronickou infekcí. Jedná se o formu lymfadenopatie. Nejčastěji jsou lymfadenitidou postiženy spádové lymfatické uzliny, které odvádějí lymfu z okolí místa, kudy do těla pronikl choroboplodný zárodek (například stafylokok, streptokok, Treponema pallidum apod.). Lymfatické uzliny se však mohou zanítit i v rámci generalizovaných – tedy do celého těla rozšířených – virových infekcí (např. cytomegalovirové infekce či infekční mononukleóza) nebo i bakteriálních infekcí (např. Borrelia burgdorferi, která způsobuje lymeskou borreliózu). Viz také zánět, lymfatické uzliny.

Regionální anestezie je typ anestezie (znecitlivění) při chirurgickém zákroku, který znecitliví velkou část těla, například od pasu dolů. Lék je podáván injekčně nebo prostřednictvím katétru a používá se v případech, kdy nestačí pouhá injekce lokálního anestetika a kdy je pro pacienta/pacientku lepší, aby byl/a při vědomí (tj. není vhodná celková anestezie). Regionální anestezie zahrnuje mj. spinální anestezii a epidurální anestezii, které se často používají při porodu. Viz také anestezie.

Regionální recidiva je recidiva zhoubného nádoru, která se objevila v lymfatických uzlinách poblíž místa, kde zhoubný nádor poprvé vznikl. Viz také recidiva, recidiva zhoubného nádoru.

Komplexní regionální bolestivý syndrom (KRBS) je poměrně široký pojem označující chronickou bolest, která se objevuje nejčastěji po poranění ruky nebo nohy. Bolest je mnohem silnější a dlouhodobější, než tomu je u odpovídajícího poranění obvyklé. Bolest ve většině případů postihuje pouze jednu končetinu, ale někdy se může rozšířit i do dalších částí těla. Kůže postižené části těla se může stát tak citlivou, že i nepatrný dotek, náraz nebo dokonce změna teploty může způsobit intenzivní bolest. Postižená oblast může také otékat, být ztuhlá nebo podléhat kolísavým změnám barvy či teploty. KRBS se většinou časem postupně zlepšuje. Někteří lidé s KRBS však pociťují bolest po mnoho let. Viz také primární chronická bolest, syndrom.

Onemocnění lymfatických cév mohou být vrozená, ale mohou se vyskytnout i např. v důsledku infekcí, zánětů či chirurgického odstranění lymfatických uzlin či lymfatických cév. Základní terapie obvykle spočívá v lymfodrenáži nebo v kompresivní léčbě (typicky s využitím kompresních punčoch).

Lymfatická masáž je jiný název pro manuální lymfodrenáž.

Zobrazeno 1 až 10 z 18

Počet výsledků